Pomysły na lunchbox dla dzieci – przepisy na lunch box do szkoły

lunchbox dla dzieci kolorowe sushi naleśnikowe z owocami2 przepisy na lunch box do szkoły

Lunchbox dla dzieci szybko i efektownie

Lunchbox dla dzieci – ciężki temat. Najczęściej bowiem kończy się na kanapce i jabłku. Wieczorem oglądam blogi i planuję coś super a ostatecznie się nie wyrabiam z niczym… Miało być tak pięknie a jest jak zwykle…

Będziesz oglądać super lunchboxy dla dzieci. Pomyślisz sobie – nie mam na nie czasu.  Skąd ty masz go aż tyle?Przez ostatnie kilka dni brałam udział w konkursie na lunchbox stąd wstawałam chwilę wcześniej i się mocno spinałam. Rezygnowałam z porannego treningu, swoje śniadanie jadłam w pracy. Czasem przygotowywałam coś wcześniej. Norma – nie zawsze robię dzieciom kolorowe sushi. Tym artykułem chciałabym Wam jednak pokazać jak można zrobić fajny lunchbox szybko i łatwo. Czy warto się tak męczyć? Odkąd robię dzieciom takie lunchboxy wracają praktycznie z pustymi. Pomyśl…. Gdybyś sama miała codziennie taka samą kanapkę, chciałoby Ci się ją jeść?

Co powinno znaleźć się w lunchboxie dla dzieci?

Nie jestem dietetykiem ale nie piszę artykułu z kosmosu. Swoją wiedzą podzieliła się ze mną Dietetyk – Barbara Porębska. Ona pisze – ja tłumaczę z dietetycznego na nasze 😉

lunchbox dla dzieci, thermomix przepisy pachnie i chrupie

Lunchbox do szkoły powinien składać się z wszystkich makroskładników oraz mieć maksymalnie dużo witamin i minerałów.

Makroskładniki, witaminy i minerały – po polsku – lunchbox powinien być pożywny. W wielu krajach zabronione jest dawanie dzieciom do szkoły słodyczy. My sami też powinniśmy zadbać o to, żeby były tam tłuszcze, białka i węglowodany.

Tłuszcze

Tłuszcze dadzą uczucie sytości na dłużej, umożliwią wchłanianie niektórych witamin, poprawią smak. To z punktu widzenia dziecka.

To bardzo prosty sposób na fajną przekąskę. Jeśli mamy fajny lunchbox z przegródkami – orzechy i pestki będą tam świetnie pasować!

lunchboxy dla dzieci do szkoły

Białka

Białka pozwolą poczuć sytość i konsystencję posiłku, zadbają o równowagę kwasowo-zasadową, a pozostałe wartości odżywcze i właściwości biochemiczne nie będą na bieząco przez dzieci odczuwane... na krótką metę

Oprócz tego źródłem białka jest fasola, biała ciecierzyca i soja. To jednak opcja dla mnie – dzieci raczej nie tkną 🙂

lunchboxy do szkoły Kurczak w cieście ryżowo-kokosowym z sosem mango thermomix przepisy

Węglowodany

Węglowodany najszybciej dadzą uczucie energii, dlatego warto o nie zadbać przed sprawdzianem a także przed i po lekcji W-F

Przykładowe źródła węglowodanów w lunch boxie do szkoły

  • 1 niewielki pieczony batat (200g) – około 34g węglowodanów
  • 3 pieczone ziemniaki (200g) – 35g węglowodanów
  • 50g suchego makaronu ryżowego – 38g węglowodanów
  • 50 g makaronu pełnoziarnistego z pszenicy – 32g węglowodanów
  • 50g kaszy jaglanej –  41g węglowodanów
  • 50g kaszy gryczanej – 32 g węglowodanów
  • 2 kromki chleba żytniego na zakwasie – 25g węglowodanów

Owoce i warzywa

Dzieci mają problemy z warzywami - my mniejsze. Ale zawsze się coś uda znaleźć. Najlepiej, żeby w lunchboxie znalazły się 2-3 różne dodatki. Mogą to być warzywa surowe, kiszone, marynowane, gotowane, pieczone lub duszone ale jedno z nich powinno być surowe.

To również idealny sposób na to, żeby w łatwy i szybki sposób sprawić, że lunchbox jest kolorowy. To również fajny sposób na przekąskę.

lunchbox dla dzieci do szkoły

Witamina C

Niezmiernie ważna jest witamina C, ponieważ zadba o odpornosć, która w szkole narażona jest na ciężką próbę

Skład idealnego lunch boxu do szkoły:

Lunchbox do szkoły - przepisy od dietetyka

Na co zwrócić uwagę komponując lunchbox dla dzieci

Zapach – postaraj się aby kompozycja miała po otwarciu ładny zapach. Upewnij się, że lunchbox dla dzieci nie zawiera składników, które po otwarciu po kilku godzinach nie zachęcą do spożycia.

Temperatura – pamiętaj, że dzieci nie mają możliwości odgrzania obiadu w mikrofalówce jak Ty w pracy. Nie dawaj czegoś co będzie źle smakowało na zimno.

Nudne i powtarzalne – nie dawaj dziecku po raz kolejny tego samego. Jeśli robisz kanapki staraj się je jakoś urozmaicić. 

Lunch box przepisy

Dołącz do grupy na Facebooku i dziel się swoimi przepisami na lunchbox

Dołącz do grupy na facebooku i dziel się swoimi pomysłami na lunchbox
Summary
Pomysły na lunchbox dla dzieci - przepisy na lunch box do szkoły
Article Name
Pomysły na lunchbox dla dzieci - przepisy na lunch box do szkoły
Description
Lunchbox dla dzieci. Znowu kanapka? Sprawdź co wrzucić dziecku do śniadaniówki. Pomysły na lunchbox dla dzieci - przepisy na lunch box do szkoły.
Author
Publisher Name
Pachnie i Chrupie
Publisher Logo