Lunchbox dla dzieci szybko i efektownie
Lunchbox dla dzieci – ciężki temat. Najczęściej bowiem kończy się na kanapce i jabłku. Wieczorem oglądam blogi i planuję coś super a ostatecznie się nie wyrabiam z niczym… Miało być tak pięknie a jest jak zwykle…
Będziesz oglądać super lunchboxy dla dzieci. Pomyślisz sobie – nie mam na nie czasu. Skąd ty masz go aż tyle?Przez ostatnie kilka dni brałam udział w konkursie na lunchbox stąd wstawałam chwilę wcześniej i się mocno spinałam. Rezygnowałam z porannego treningu, swoje śniadanie jadłam w pracy. Czasem przygotowywałam coś wcześniej. Norma – nie zawsze robię dzieciom kolorowe sushi. Tym artykułem chciałabym Wam jednak pokazać jak można zrobić fajny lunchbox szybko i łatwo. Czy warto się tak męczyć? Odkąd robię dzieciom takie lunchboxy wracają praktycznie z pustymi. Pomyśl…. Gdybyś sama miała codziennie taka samą kanapkę, chciałoby Ci się ją jeść?
Co powinno znaleźć się w lunchboxie dla dzieci?
Nie jestem dietetykiem ale nie piszę artykułu z kosmosu. Swoją wiedzą podzieliła się ze mną Dietetyk – Barbara Porębska. Ona pisze – ja tłumaczę z dietetycznego na nasze 😉
Lunchbox do szkoły powinien składać się z wszystkich makroskładników oraz mieć maksymalnie dużo witamin i minerałów.
Makroskładniki, witaminy i minerały – po polsku – lunchbox powinien być pożywny. W wielu krajach zabronione jest dawanie dzieciom do szkoły słodyczy. My sami też powinniśmy zadbać o to, żeby były tam tłuszcze, białka i węglowodany.
Tłuszcze
Tłuszcze dadzą uczucie sytości na dłużej, umożliwią wchłanianie niektórych witamin, poprawią smak. To z punktu widzenia dziecka.
- pestki dyni
- pestki słonecznika
- orzechy nerkowca
- migdały
- orzechy włoskie
To bardzo prosty sposób na fajną przekąskę. Jeśli mamy fajny lunchbox z przegródkami – orzechy i pestki będą tam świetnie pasować!
Białka
Białka pozwolą poczuć sytość i konsystencję posiłku, zadbają o równowagę kwasowo-zasadową, a pozostałe wartości odżywcze i właściwości biochemiczne nie będą na bieząco przez dzieci odczuwane... na krótką metę
- kawałki kurczaka (nugetsy)
- kawałki ryby
- jogurt naturalny z owocami
- jajko
- ser żółty
- szklanka fasoli czerwonej oraz 70 g komosy ryżowej
- 70g mozzarelli
- 90 g greckiej fety
- 2 duże ugotowane jajka
- 1/2 kostki tofu
Oprócz tego źródłem białka jest fasola, biała ciecierzyca i soja. To jednak opcja dla mnie – dzieci raczej nie tkną 🙂
Węglowodany
Węglowodany najszybciej dadzą uczucie energii, dlatego warto o nie zadbać przed sprawdzianem a także przed i po lekcji W-F
- makarony
- ryże
- kasze
- pieczywo
Przykładowe źródła węglowodanów w lunch boxie do szkoły
- 1 niewielki pieczony batat (200g) – około 34g węglowodanów
- 3 pieczone ziemniaki (200g) – 35g węglowodanów
- 50g suchego makaronu ryżowego – 38g węglowodanów
- 50 g makaronu pełnoziarnistego z pszenicy – 32g węglowodanów
- 50g kaszy jaglanej – 41g węglowodanów
- 50g kaszy gryczanej – 32 g węglowodanów
- 2 kromki chleba żytniego na zakwasie – 25g węglowodanów
Owoce i warzywa
Dzieci mają problemy z warzywami - my mniejsze. Ale zawsze się coś uda znaleźć. Najlepiej, żeby w lunchboxie znalazły się 2-3 różne dodatki. Mogą to być warzywa surowe, kiszone, marynowane, gotowane, pieczone lub duszone ale jedno z nich powinno być surowe.
- owoce
- owocowe sałatki
- owocowe lub warzywne szaszłyki
- warzywa surowe
- warzywa pieczone
To również idealny sposób na to, żeby w łatwy i szybki sposób sprawić, że lunchbox jest kolorowy. To również fajny sposób na przekąskę.
Witamina C
Niezmiernie ważna jest witamina C, ponieważ zadba o odpornosć, która w szkole narażona jest na ciężką próbę
- cytryna
- pomidor
- grejfrut
- mandarynka
- mango
- gotowana biała kapusta
- truskawka
- kiwi
- czarna porzeczka
- brokuł
- brukselka
- jarmuż
- papaja
- pomarańcza
- papryka
- żurawina
- natka pietruszki
Skład idealnego lunch boxu do szkoły:
- owoce i/lub warzywa
- zboża
- białko
- tłuszcze
Lunchbox do szkoły - przepisy od dietetyka
Na co zwrócić uwagę komponując lunchbox dla dzieci
Zapach – postaraj się aby kompozycja miała po otwarciu ładny zapach. Upewnij się, że lunchbox dla dzieci nie zawiera składników, które po otwarciu po kilku godzinach nie zachęcą do spożycia.
Temperatura – pamiętaj, że dzieci nie mają możliwości odgrzania obiadu w mikrofalówce jak Ty w pracy. Nie dawaj czegoś co będzie źle smakowało na zimno.
Nudne i powtarzalne – nie dawaj dziecku po raz kolejny tego samego. Jeśli robisz kanapki staraj się je jakoś urozmaicić.