Działanie wyciskarki wolnoobrotowej opiera się na miażdżeniu owoców i warzyw przez wałek ślimakowy. W przeciwieństwie do sokowirówki, w wyciskarce nie ma ostrzy, które mogłyby ciąć produkty na kawałki. Wyciaskarka powoli miażdży produkty (40-120 obrotów na minutę) a następnie przeciska przez sitko – przez które zaczyna spływać sok.
Rodzaje wyciskarek wolnoobrotowych
Jednoślimakowe
Dwuślimakowe
Wyciskarki jednoślimakowe posiadają jeden wałek, który miażdży produkty i wyciska z nich sok.
Wyciskarki posiadają dwa wałki, które są ułożone równolegle i się zazębiają.
Pozwalają na uzyskanie większej ilości soku
Nie sprawdzają się w przypadku miękkich i soczystych owoców – trzeba użyć „popychacza”
Są droższe od jednoślimakowych.
Wyciskarki jednoślimakowe
Pionowo
Poziome
mniejsze gabarytowo
głośniejsze
nieco trudniejsze w czyszczeniu
nie wymaga krojenia warzyw i owoców, nie potrzebuje popychacza, produkty opadają w dół
posiada funkcję czyszczenia obiegu
większe gabarytowo
cichsza
łatwiejsza do czyszczenia
wymaga pokrojenia produktów przed wrzuceniem, często trzeba użyć „popychacza”
zmieli orzechy na masło orzechowe, mak na makowiec, gotowane mięso
Wyciskarka wolnoobrotowa - na co zwrócić uwagę przy zakupie
Moc urządzenia
Wyciskarki do soku mają moc od 100 do 450 W. Im moc jest wyższa, tym wyciskarka poradzi sobie lepiej z twardymi owocami i warzywami. Do warzyw takich jak marchewka, seler czy buraczki, potrzebne będzie urządzenie o mocy większej - w przedziale od 180 do 200 W. Testowana przeze mnie Hurom One Stop ma moc 200W.
Rodzaj materiału z jakiego jest wykonana
Kupując wyciskarkę wolnoobrotową zwróćmy uwagę z jakich materiałów jest wykonana. Sprawdźmy czy ma stosowne certyfikaty do stosowania w gastronomii i czy jest wytrzymała na urazy mechaniczne i zarysowania,
Rodzaj i ilość ślimaków
Przed zakupem zastanówmy się co jest dla nas najbardziej potrzebne. Czy poszukujemy wyciskarki poziomej czy pionowej. Jedno czy dwuślimakowej.
Regulacja mocy
Regulacja mocy pozwoli lepiej dostosować działanie wyciskarki do konkretnego produktu.
Szybkość kręcenia ślimaka
Jak pisałam wyżej, im wolniej kręci się ślimak tym więcej wartości odżywczych pozostaje w soku. Hurom One Stop wprowadził na ślimaku ograniczenie do 60 obrotów na minutę. W porównaniu z niektórymi produktami konkurencji to nawet do 5 razy wolniej!
Odpowiednie nachylenie misy
Hurom One Stop posiada misę nachyloną o 3% co ułatwia odpływ soku z misy przez kranik. Nie ma potrzeby podnoszenia wyciskarki i nachylania jej, żeby dokładniej opróżnić sok.

Dodatkowe funkcje
Automatyczne odprowadzanie miąższu
Wybierając wyciskarkę wolnoobrotową sprawdź czy pulpa odprowadza się sama czy trzeba ją wyjmować z środka po rozkręceniu jej na części. Hurom One Stop posiada osobny pojemnik na pulpę, który łatwo się opróżnia i myje.

Regulcja gęstości soku
Różne końcówki
Niektóre wyciskarki wolnoobrotowe posiadają różne końcówki pozwalające wyciskać nie tylko owoce ale również olej, robić lody, mielić mięso a nawet kręcić makaron. Hurom One Stop posiada dwie końcówki – do soków oraz do sorbetów.

Szerokość otworu wsadowego
Sprawdź jak szeroki otwór wsadowy ma wycisarka. Od tego zależy na jak drobne części będzie trzeba kroić produkty. Otwór Hurom One Stop ma 12 cm. To ponad dwukrotnie większy otwór niż mają konkurencja. Posiada dodatkowo nowy Hurom posiada dodatkowe naczynie, które umożliwia samoistną produkcję soku. Wystarczy wrzucić produkty a dwa krótkie ostrza S-Blade rozbijają je na mniejsze kawałki. My możemy się zająć czymś innym w tym czasie a sok się robi sam.
Łatwe czyszczenie
Hurom One Stop posiada funkcję czyszczenia obiegu. Wystarczy wlać do niego wodę i włączyć a wyciskarka i sita wyczyszczą się wstępnie same. Ponieważ elementy są duże i nie posiadają „zakamarków” ani otworków z ostrzami jak sokowirówka – myje się je niezwykle łatwo i szybko.
Test wyciskarki wolnoobrotowej Hurom One Stop




