Perliczka to wyjątkowy drób, który królował na staropolskich stołach. Dziś kojarzy się raczej z wykwintnymi obiadami i kolacjami, i spożywana jest o wiele rzadziej.
Jednak warto wiedzieć, że oprócz swoich wyjątkowych walorów smakowych mięso perliczki to także cenne źródło witamin i makroelementów, a do tego jest to jedno z najchudszych mięs. Poniżej przedstawiamy trzy przepisy na dania z wykorzystaniem perliczek.
Subtelna pieczona perliczka
Do wykonania tego dania potrzebne będzie:
- 1 perliczka
- 2 litry wody
- 3,5 łyżki soli
- majeranek i słodka papryka
Mięso perliczki należy dokładnie umyć i oczyścić z pozostałości piór. Następnie nóżki związać za pomocą sznurka. Tak przygotowany drób należy zanurzyć w wodzie z rozpuszczona solą i odstawić do lodówki, aby mięso skruszało na około 12 godzin. Po upływie tego czasu mięso wyjąć z zalewy natrzeć majerankiem, a także papryka. Piec w foliowym rękawie w piekarniku w temperaturze około 150 stopni przez 2,5 godziny. Po upieczeniu pozostawić mięso do ostygnięcia i kroić po około 30 minutach.
Tak przygotowana perliczka to doskonała alternatywa na rodzinny obiad dla kurczaka czy też zwykłej pieczeni.
Esencjonalny rosół z perliczki
Do wykonania tego dania potrzebne będzie:
- 1 perliczka bez podrobów
- pęczek włoszczyzny
- 1 gałązka tymianku
- 1 gałązka rozmarynu (w ostateczności te dwa składniki mogą zostać zastąpione suszonymi ziołami)
- kilka ziaren jałowca i ziela angielskiego
- 3 liście laurowe
- sól, pieprz do smaku
- 2 łyżki oleju
Włoszczyznę należy obrać i pokroić, następnie podsmażyć w dużym garnku na dwóch łyżkach oleju, aż stanie się zarumieniona. Kiedy warzywa już się zarumienią dodać zioła, wraz z przyprawami, a także przygotowana i oczyszczona perliczkę. Wszystko zalać zimna woda, tak, aby zakrywała jedynie lekko mięso, a następnie zagotować i zmniejszyć ogień, gotować na małym ogniu przez około 3-4 godziny do momentu, aż mięso perliczki stanie się miękkie. Oczywiście im dłużej gotowany roł, tym jego smak stanie się bardziej szlachetny. Podawać tradycyjnie z makaronem.
Tak przygotowany rosół, zachwyca swoim aromatem i wyjątkowym smakiem.
Faszerowana perliczka na święta
Do wykonania tego dania potrzebne będzie:
- 1 średniej wielkości perliczka
- kawałki bekonu
- 1 średnia cebula
- łyżki mąki
- 3 łyżki masła
- garść orzechów włoskich
- jajko
- 2 cytryny
- zioła (sól, pieprz, tymianek, rozmaryn)
Zaczynając od farszu, należy drobno posiekać bekon wraz z cebulką, a następnie podsmażyć na patelni, na końcu dodając masło. Siekamy orzechy i także dodajemy do składników na patelni. Kiedy wszystko już się podsmażamy, dodajemy przygotowana mąkę, w celu zagęszczenia farszu. Tak przygotowane nadzienie należy wymieszać wraz z jajkiem.
Perliczkę należy dokładnie umyć i oczyścić, a następnie natrzeć ziołami i skropić delikatnie sokiem z cytryny. Do takiej przygotowanej perliczki wkładamy delikatnie nadzienie i zaszywany bawełnianym sznurkiem. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza przez około 50 minut.
Kluczem do sukcesu wszystkich tych dań jest mięso, które powinno być jak najwyższej jakości, dlatego też warto sięgać po perliczki pochodzące z ekologicznej hodowli. Takie mięso jest przede wszystkim o wiele zdrowsze, gdyż perliczki hodowane w takich warunkach są karmione tylko i wyłącznie naturalnymi paszami i nie są przetrzymywane w klatkach.