Przepis na lutenicę spisywałam tuż przed sylwestrową północą w bułgarskim Bansko. Nic w tym nie było by dziwnego, gdyby nie fakt, że od Ukrainki i że nad ranem dziwowałam się nad ilościami. Wiadomo, grunt to odpowiednie proporcje ale gdzie ja pomieszczę w piekarniku i Thermomixie 15 kg papryki, 10 kg bakłażana i 5 kg pomidorów! 🙂
Lutenica (ljutenica), to gęsta pasta bałkańska, przypominająca znany Ajvar. Przyrzadza się ją pieczonych papryk i bakłażanu z dodatkiem pomidorów oraz czosnku. Przepis spisywałam w pamięci na chwilę przed sylwestrową północą w Bansko. Ilości w przepisie były również tradycyjne – w sumie 30 kg warzyw! Testowo zrobiłam z mniejszej ilości a i tak obdarowałam słoikami rodzinę i zabrałam lutenicę na imprezę.
Różnica między Ljutenica ajvarem w proporcjach oraz dodatkach. Lutenica jest słodka, gęstsza – często dodawany jest do niej kminek. U mnie nie do końca tak było – nie dusiłam warzyw a jedynie zmieliłam upieczone, jeśli dodałabym kminek – mąż pbchodziłby sos z daleka. 🙂
Ljutenica albo lutenica - bułgarski ajvar
Lutenica (ljutenica), to gęsta pasta bałkańska, przypominająca znany Ajvar. Przyrzadza się ją pieczonych papryk i bakłażanu z dodatkiem pomidorów oraz czosnku.
Ingredients
- 1,2 kg papryki (tyle mi sie kupiło)
- 800 g bakłażanku
- 400 g pomidorów (akurat z puszki)
- 3 ząbki czosnku
- 1 - 1,5 łyżki octu jabłkowego lub winnego
- 1 papryczka chilli
- sól i czarny pieprz
Instructions
Papryki przeciąć i wyjąć gniazda nasenne. Bakłażana pokroić na 4 części.
Piekarnik rozgrzać do 220 stopni. Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia ułożyć wszystkie warzywa, polać oliwą i posypać odrobiną solii piec przez 30 minut.
W tym czasie w Thermomixie posiekać czosnek i papryczkę chilli 5 sek / obr 6.
Dolać oliwy i dusić przez 3 min / obr 1.
Dodać upieczone warzywa (wiele osób obiera paprykę - ja miksowałam w całości).
Jeśli obieramy paprykę, warto po upieczeniu przełożyć je do szczelnego woreczka lub plastikowego pudełka i zostawić je na 15 minut - będą łatwiej się obierać.
Do naczynia miksującego dodajemy upieczone warzywa i mielimy.
Dodajemy sól i pieprz do smaku oraz ocet jabłkowy.
Miksujemy 10 sek / obr 7 do uzyskania półpłynnej konsystencji.
Ja robiłam ajvar na szybko, jesli chcemy uzyskać bardziej gęsty sos należy poddusić bez załozonej miarki.