Pierwsze gotowanie w garnkach emaliowanych na płycie indukcyjnej wymaga odpowiedniego przygotowania. Dobrze przeczytać instrukcję zarówno jednego, jak i drugiego. Kuchenka indukcyjna bardzo różni się kuchenki gazowej i potrzeba odpowiedniej wiedzy, aby z niej korzystać. Zanim przejdziemy do garnków emaliowanych na indukcję, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego warto gotować akurat w naczyniach pokrytych emalią? Powłoka emaliowana nie wchodzi w reakcję z żywnością i nie wydziela szkodliwych substancji, dzięki temu jest bezpieczna dla dzieci, osób starszych i alergików. Dodatkowo garnki emaliowane są bardzo higieniczne i nie posiadają mikro dziurek, w których mogłyby zagnieździć się bakterię. W naczyniach emaliowanych można nie tylko bezpiecznie gotować, ale również przechowywać potrawy. Emaliowana powłoka zapobiega przedostawaniu się do potrawy związków metali, zawartych w korpusie naczynia. Nie sposób nie wspomnieć również, o wyjątkowym, charakterystycznym wyglądzie garnków emaliowanych. Kolorowy, różnorodny wygląd tych garnków często sprawia, że są one dla konsumentów znacznie ciekawszym i atrakcyjniejszym wyborem.
Zalety gotowania w garnkach emaliowanych na indukcji
- Gotując na kuchence indukcyjnej, nie ryzykujemy, że garnki emaliowane pod wpływem opalania ogniem zmienią swój kolor.
- Garnki emaliowane na indukcję posiadają korpus ze stali oraz płaskie, jednolite dno, dzięki temu naczynie nagrzewa się równomiernie i doskonale przewodzi ciepło.
- Powierzchnia grzejna indukcji jest odporna na szok termiczny.
Zagrożenia, na które należy uważać, stosując płytę indukcyjną
- Przed każdym gotowaniem należy sprawdzić czystość płyty, nic nie powinno dostać się pomiędzy dno garnka a kuchenkę. Może to zakłócić przekazywanie ciepła, lub spowodować odpryski wewnątrz naczynia, a nawet uszkodzić płytę na skutek kumulacji i rozprężenia ciepła w jednym punkcie.
- Nie należy nagrzewać na indukcji garnków, ani patelni bez zawartości w środku. Silne pola elektromagnetyczne nagrzewają naczynie w bardzo krótkim czasie i możemy doprowadzić do uszkodzenia płyty oraz naczynia.
- Przesuwanie garnków po powierzchni płyty, może doprowadzić do jej zarysowania.
- Płytę indukcyjną należy traktować delikatnie, jak szkło, nie jest ona odporna na uderzenia.
- Garnek powinien być dopasowany rozmiarem do płyty, aby ciepło rozprowadzało się prawidłowo.
- Garnki emaliowane po położeniu na indukcji warto nagrzewać stopniowo, zaczynając od średniej mocy grzewczej. Szczególnie jeżeli naczynie było wyciągnięte z lodówki, emalia nie jest odporna na szok termiczny.
Jak rozpoznać garnek na indukcję?
Na pierwszy rzut oka ciężko powiedzieć czy dany model garnka sprawdzi się na indukcji, czy też nie. W jaki więc sposób wybrać model, abyśmy nie doznali smutnego zawodu. Przede wszystkim zwykle garnki emaliowane, które można stosować na indukcji, posiadają specjalne oznaczenie. Piktogram informujący o możliwości stosowania na indukcji przypomina szlaczek z kilkoma pętelkami. Często również gdzieś w opisie produktu na stronie internetowej lub na opakowaniu garnka w sklepie stacjonarnym, możemy wyczytać taką informację. Czasami również na dnie garnka możemy zobaczyć symbol indukcji lub charakterystyczne dla indukcji dno: wytłoczone kropki tworzące okręgi na całej powierzchni dna garnka. To jednak nie zawsze się pojawia. Aby garnek działał prawidłowo na indukcji, musi mieć koniecznie idealnie płaskie dno. Wiele kuchenek nie zadziała, jeżeli garnek nie będzie idealnie do nich przywierał na całej powierzchni. Można również wykonać test na garnku za pomocą magnesu. Garnek emaliowany nada się na indukcję, jeżeli przyciągają do siebie magnes.