_thermomix przepisy/ bez pszenicy/ Chleb/ pieczywo

Chleb żytni

chleb żytni

Dość długo szukałam przepisu na chleb żytni tak aby wyszedł. Mimo, iż na pszenicę wiele osób się gniewa – a to gluten a to modyfikowane genetycznie, jest tym magicznym składnikiem, dzięki któremu chleb jest pulchny a masa chlebowa bardziej plastyczna. Żytni chleb najczęściej mi się robił mokry i pękał. Wczoraj spróbowałam z tego przepisu i wyszedł idealnie.
Jak przeczytałam chleb żytni wymaga zmieszania dwóch rodzajów mąk: 2000 i 720. Mąka grubszego przemiału wchłania dużo wody, dlatego zrobione tylko na jej bazie pieczywo staje się zbite i gliniaste. Gdy wymieszamy ją pół na pół z drobniejszą mąką, chleb po upieczeniu będzie miał idealną konsystencję.

Chleb żytni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,31 out of 5)
Loading...

Dość długo szukałam przepisu na chleb żytni tak aby wyszedł. Mimo, iż na pszenicę wiele osób się gniewa - a to gluten a to modyfikowane genetycznie, jest tym magicznym składnikiem, dzięki któremu chleb jest pulchny a masa chlebowa bardziej plastyczna.

Ingredients

  • 100 g ziaren słonecznika
  • 300 g mąki żytniej typ 720
  • 300 g mąki żytniej typ 2000
  • 150 g płatków żytnich w pierwotnym przepisie były otręby jednak z doświadczenia lepiej mi wychodzą chleby z płatkami
  • 20 g drożdży
  • 20 g soli

Instructions

1

Na patelni prażymy ziarna słonecznika. Nie jest to konieczne i chleb robię po raz pierwszy z prażonymi ziarnami ale chciałam spróbować - zazwyczaj dodawałam zwykłe.

2

Do naczynia miksującego wsypujemy 300 g mąki mąki żytniej typ 720 i 300 gr mąki żytniej typ 2000, płatki żytnie, 900 g wody, 20 g pokruszonych drożdży i sól. W pierwotnym przepisie było mniej wody ale masa w ogóle się nie łączyła i dodałam więcej.

3

Ustawiamy interwał na 5 minut. Zapewne masa będzie wymagała dodatkowego mieszania kopystką.

4

Dosypujemy ziarna słonecznika i mieszamy ponownie.

5

Masę przekładamy do dużej foremki - lub dwóch mniejszych. Powinna wypelniać foremkę do połowy. Odkładamy w ciepłe miejsce na godzinę. Po godzinie masa powinna wypełnić całą foremkę.

6

Rozgrzewamy piekarnik do 240 st. Po wyrośnięciu chleba, formę z masą wkładamy na 10 minut do piekarnika. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 190 stopni i pieczemy około 40 minut.

7

Można również po tym czasie wyjąć chleb z foremek i włożyć do piekarnika na czas jego stygnięcia.

You Might Also Like